O Zakładzie            Dane o ściekach         Galeria      Kontakt

Miejska oczyszczalnia ścieków położona jest w południowo-wschodniej części miasta Biała Podlaska przy ul. Brzegowej 4 w odległości ok. 300 m od rzeki Krzny na terenie ogrodzonym o ogólnej powierzchni ok. 5,4 ha.

Oczyszczalnia komunalna przyjmuje do oczyszczania:

* Ścieki dopływające miejskim systemem kanalizacji ściekowej z terenu miasta i gminy Biała Podlaska

* ścieki dowożone beczkami asenizacyjnymi z terenu miasta i okolicznych miejscowości

* osady z innych oczyszczalni

      Oczyszczalnia wybudowana w latach 1968 – 1972 głównie pod potrzeby przemysłu włókienniczego. W późniejszych latach oczyszczalnia była kilkakrotnie modernizowana i przebudowywana. W  latach 1998 – 2000 dokonano pierwszej modernizacji polegającej na:

  • usprawnieniu węzła mechanicznego oczyszczania,
  • wprowadzeniu zmian w technologii biologicznego usuwania związków biogennych,
  • usprawnieniu procesu fermentacji osadu wraz z wykorzystaniem biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Produkcja biogazu pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na energię cieplną w 99 % a na energię elektryczna w 36 %.

W oczyszczalni wyróżnić należy trzy podstawowe ciągi technologiczne:
– mechanicznego oczyszczania
– biologicznego oczyszczania ( zdjęcia komór nitryfikacji , denitryfikacji )
– przeróbki osadów i zagospodarowania biogazu

Odbiornikiem oczyszczonych ścieków jest rzeka Krzna.

W latach 2018-2023r. przeprowadzono drugą modernizację – został zrealizowany projekt:

„Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną oraz efektywnym zarządzaniem systemem wodociągowo-kanalizacyjnym w Białej Podlaskiej”.

Głównym celem projektu jest zapewnienie odbierania i ulepszonego oczyszczania 100% ładunku zanieczyszczeń pochodzących z aglomeracji Biała Podlaska w zakresie redukcji biogenów dla zapewnienia zgodności systemu z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych dla ochrony jednolitej części wód, a także uzyskanie wysokiej adaptacyjności systemu na zmiany klimatu.

Projekt został podzielony na cztery podstawowe zadania:

  • Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w części mechanicznej, biologicznej
    i osadowej wraz z wyposażeniem oczyszczalni w instalację do odzysku biogazu zlokalizowanej przy ul. Brzegowej.
  • Przebudowa i modernizacja centralnej przepompowni ścieków zlokalizowanej przy
    Mickiewicza,
  • Zakup urządzeń i sprzętu do eksploatacji systemu obniżającego jego awaryjność i straty wody oraz usprawniającego gospodarkę osadową oczyszczalni
  • Budowa zintegrowanego systemu GIS (ang. Geographic Information System)do zarządzania sieciami z uwzględnieniem adaptacyjności do zmian klimatu (system plus punkty pomiarowe
    i monitoring)

Korzyści z realizacji projektu:

  • Dzięki realizacji tej inwestycji, mieszkańcy Aglomeracji Biała Podlaska, mogą korzystać z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych. W znacznym stopniu zwiększyła się przepustowość oczyszczalni z ok. 84.000 RLM do ok. 103.730 RLM.
  • Stworzono możliwość przyłączenia do kanalizacji  nowych  nieruchomości leżących na terenach do tej pory niezurbanizowanych. Zmodernizowana oczyszczalnia umożliwi rozbudowę strefy gospodarczej i przemysłu.
  • Inwestycja zapewniła bezpieczeństwo ekologiczne środowisku. Wyeksploatowane stare urządzenia oczyszczalni ścieków w części mechanicznej oraz w części biologicznej mogłyby doprowadzić do obniżenia jakości odprowadzonych ścieków oczyszczonych poniżej wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
  • Poprzednie urządzenia były mocno wyeksploatowane i wykazywały dużą energochłonność. W zmodernizowanej oczyszczalni zastosowano najnowsze technologie oraz maszyny i urządzenia niskoemisyjne. W związku z powyższym zapotrzebowanie energetyczne Zakładu Oczyszczania ścieków spadło o ok. 30 %
  • Dzięki zmodernizowanej instalacji do wytwarzania i wykorzystania biogazu zwiększyła się produkcja energii elektrycznej i cieplnej w agregacie kogeneracyjnym – znacząco zredukowano zapotrzebowanie energetyczne oczyszczalni. Produkcja biogazu pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na energię cieplną w 99 % a na energię elektryczna w 25 %.
  • Zakup mapowego systemu GIS ograniczy strefy poszukiwań miejsc, w których zachodzi podejrzenie wystąpienia awarii, co pozwoli na ograniczenie strat wody, oszczędność czasu i kosztów poszukiwań awarii. Inteligentny System zarządzania sieciami wodno- kanalizacyjnymi umożliwi lepsze zarządzanie majątkiem sieciowym poprzez monitorowanie na bieżąco.
  • Znacznie ograniczono uciążliwości odorowe dla pobliskich osiedli mieszkalnych poprzez hermetyzację najbardziej emisyjnych obiektów oraz zastosowanie biofiltrów do dezodyracji powietrza złowonnego. Dziś mieszkańcy z najbliższego otoczenia już nie narzekają na nieprzyjemny zapach.
  • Wdrożone algorytmy komputerowe w systemie nadrzędnym sterowania wprowadziły oczyszczalnię w XXI wiek.

Źródła finansowania:

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach

Koszt całkowity projektu:

87 967 491,95 zł

Wielkość dofinansowana:

45 211 750,52 zł

Informacje o realizacji projektu – kliknij w poniższy baner:

tekst alternatywny