W ramach obchodów  jubileuszu  60 – lecia Wodociągów i Kanalizacji w Białej Podlaskiej  w dniu 1 października 2018 roku przedstawiciele naszej spółki  udali się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie (Wasilków ).

Na Górze Krzyży Sanktuarium,   znajduje się  Krzyż Wodociągowy – wotum Krajowej Rady Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. To swoisty pomnik duchowy naszego ogólnopolskiego środowiska zawodowego, postawiony w miejscu, gdzie każdy, kto ma intencję i potrzebę serca, może ufundować czy własnoręcznie umieścić ten najważniejszy chrześcijański znak. Skupiska prostych, drewnianych krzyży często obwieszonych mniejszymi krzyżykami, różańcami i innymi religijnymi artefaktami oraz górujące nad nimi konstrukcje i widoczne z oddali monumenty, wzniesione na zamówienie konkretnych środowisk, tworzą imponujący pejzaż.

Jubileuszowy Krzyż Pielgrzymów o wysokości 25 m
Góra Krzyży

 

 

 

 

 

 

 

Dobrze się weń wkomponował Krzyż Wodociągowy, będący świadkiem nie tylko „branżowych” spotkań modlitewnych ale też innych sanktuaryjnych wydarzeń.  Tu  właśnie pracownicy naszej  spółki, po mszy świętej odprawionej przez  ks. Alfreda Butwiłowskiego  i wspólnej modlitwie umieścili  medal jubileuszowy, jako dar wotywny za 60 lat funkcjonowania Wodociągów i Kanalizacji w Białej Podlaskiej.

 

Medal Jubileuszowy Wodociągów i Kanalizacja w Białej Podlaskiej

 

Replika Krzyża Wodociągowego

 

Krzyż Wodociągowy jest pięciometrową, prostopadłościenną konstrukcją z blachy miedzianej, wyniesioną w górę     i opartą na dziesięciometrowych, ustawionych skośnie rurach ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Taki układ ma wymiar symboliczny: z zawieszonego w powietrzu Krzyża spływają na ziemię świetliste promieni.

 

 

 

Pracownicy spółki pod Krzyżem Wodociągowym

Miejscowy proboszcz ks. Alfred Butwiłowski  z wielką pasją opowiedział nam historię powstania   Sanktuarium, Cudownego Obrazu oraz pobliskiej Góry Krzyży jak również przybliżył  plany rozbudowy tego cudownego miejsca.  Będąc tam można m. innymi  przejść  „Dróżkami Maryi” są to stacje upamiętniające kolejne, bolesne chwile z życia Matki Bożej , odpocząć w wielu urokliwych miejscach, które zachęcają do zadumy i rozmyślań a  także  skosztować wody z cudownego źródełka pod kamienną Grotą Matki Bożej, wzorowanej na Grocie z Lourdes. Znajdują się tutaj jeszcze sadzawki Betsaida i Siloe, “ciasna brama” oraz kapliczki różańcowe, a także ołtarz polowy.

 

Ołtarz polowy
Grota Matki Bożej